Štúdia využívania priestoru

Štúdia využívania priestoru

Štúdia využívania pracovného priestoru je analýza toho, ako je priestor zamestnancami reálne využívaný. Používa sa hlavne na identifikáciu oblastí, kde sa priestor nevyužíva a na vypracovanie odporúčaní, ako zlepšiť vyťaženie priestoru.

Existuje niekoľko spôsobov, ako vykonať štúdiu využívania priestoru:

  • Audity priestorov: Zahŕňa fyzické pozorovanie pracoviska a meranie využívania jednotlivých priestorov.

  • Prieskumy: Zahŕňa osobné rozhovory so zamestnancami alebo zamestnanecký prieskum prostredníctvom špecializovanej online platformy za cieľom zistiť, ako zamestnanci reálne jednotlivé priestory využívajú

  • Senzory: Zahŕňa zisťovanie využívania priestoru prostredníctvom série senzorov, väčšinou umiestnených na strope. Zahŕňa aj prípadný prenájom/kúpu senzorov a ich montáž.

  • Analýza prístupových kariet: Nie je analýzou využitia pracovného priestoru v pravom slova zmysle, ale môže byť zaujímavým doplnkom analýzy, vďaka čomu zistíme obsadenosť kancelárie.

Výstup štúdie vyťaženia priestoru sa môže líšiť v závislosti od použitých metód. Typicky však zahŕňa detailný report, ktorý zmapuje reálny stav využívania kancelárie a vypracuje odporúčania na zlepšenie využívania priestoru, respektívne ako do budúcnosti naložiť s týmto priestorom tak, aby to bolo pre klienta výhodné. Napríklad správa môže odporučiť, aby spoločnosť zlúčila niektoré zo svojich kancelárií alebo aby vytvorila flexibilnejšie pracovné priestory, ktoré sa dajú využiť na rôzne účely.

Existuje niekoľko výhod vypracovania štúdie využívania priestoru:

  • Identifikácia oblastí, kde sa priestor nevyužíva. To môže pomôcť znížiť náklady uvoľnením priestoru, ktorý sa nepoužíva. Napríklad klient sa môže rozhodnúť pre zmenšenie svojej kancelárie a zvyšný priestor prenajať.

  • Vypracovanie odporúčaní na zlepšenie využívania priestoru. To môže pomôcť vytvoriť efektívnejšie a produktívnejšie pracovné prostredie. Napríklad spoločnosť môže vytvoriť viac flexibilných pracovných priestorov alebo prispôsobiť niektoré priestoru tak, ako boli pre zamestnancov atraktívnejšie.

  • Zlepšenie spokojnosti zamestnancov. Zamestnanci, ktorí majú pracovný priestor "ušitý na mieru", sú spokojnejší, čo vedie k zvýšenej produktivite a nižšej fluktuácii zamestnancov.